Ağız içi yaraları nasıl geçer?

Ağız içi yaralar
Paylaş
 

Ağız içinde oluşan yaralar yemek yememnize engel olur ve günlük yaşantımızın kalitesini düşürür ağız içi yaralarının tedavisi nasıl yapılır tedavi yöntemleri nelerdir bu konuda bilgiler paylaşacağız.

Evde ağız yaraları tedavisi

Ağız içinde oluşan yaralar yemek yerken, konuşurken ve bir çok ağız hareketlerinde acı hissi verir. Ağız yaraları için kendi kendinize bir takım tedavi yöntemleri uygulaya bilirsiniz örnek vermek gerekirse yarım bardak suyun için bir çay kaşığı tuz ilave edin ve ağız gargarası yaparak tükürün diğer bir yöntem ise yine yarım bardak suya bir çay kaşığı karbonat ilave ederek karıştırın, karşımı ağzınıza dökerek gargara yapın ve tükürün bu işlem ağrılarınızın haififlemesine yardımcı olur.

Ağız içi yaralar

Ağız yarası Tıbbi tedaviler

Eczanelerde satılan klorheksidin içeren bir kaç çeşit gargara türünden herhangi birini alarak gargara yapa bilirsiniz tedavi yöntemlerden biridir.

Ağız içinde uçuk varsa dudak, yanak, ve ağız çevresinde oluşan uçuklarda asiklovir gibi ilaçların kullanılması önerilir hatta tek tedavi şekli budur.

Asitli ve tahriş edici yiyeceklerden kaçınmak azda olsa faydalı olacaktır, aynı zamanda bazı hekimlerin önerdiği anestezik etkili losyonlar sadece yemek yerken kullanıldığında kişinin yemek yerken sıkıntı çekmesini önliycektir, ancak bu anestezik pomatlar o bölgeyi uyuşturduğundan kişinin ister istemez yemek yerken ağız yarasına daha fazla zarar vermesine neden olacağından çokta tavsiye edilmez.

Günümüzde diş hekimliği teknolojisinde kullanılan yumuşak doku lazerleri uçuklarda çok çabuk ve kısa zamanda bir tedavi seçeneği olarak sunulmaktadır.

Uçuklu bölge lazerle tedavi edildiği zaman o bölgede uçuk veya aft çıkması bile ya gerçekleşmemekte yada daha az sıklıkta olmaktadır.

Diş Hekimi
Ceyda Sancaklı

Bu yazı 688 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

*

SPONSORLU BAĞLANTILAR