Akne Nedir

Akne-oluşumu
Paylaş
 

Akne Nedir

Birçok türü olmakla beraber en bilineni ergen aknesidir. Kökeni birçok şeye dayanan fakat temel bazda incelendiğinde asıl oluşum nedeni kıl foliküllerinin tıkanma durumudur. Ergenlik dönemi yaşayan bireylerde çok fazla rastlanır. Kıl foleküllerinde artan hücre bölünmesi yağ salgısının artmasıyla birleşince deride tıkanıklıklar oluşur. Cildin yüzeyinde bulunan bakteriler eğer ki tabanda kalmışlarsa üremeye devam ederek akneyi oluştururlar.

Akne Birçok Hastalığın Belirtisi Olabilir

Yıllar yılı yanlış bilinen bir gerçek vardır ki aknenin nedeni karaciğerdir. Bu tamamen yanlıştır. Akne ile doğrudan ilişkili olan yapı böbreküstü bezleri ve yumurtalıklardır. Aknenin sebebi araştırılırken mutlaka endokrin uzmanına başvurulmalıdır.

Akne-nedenleri
Akneli Ciltlerin Bakımı

Öncelikle cilde uygun ürünler belirlenmelidir. Aksi takdirde yanlış ürünler başlı başına akne nedenidir. Kesinlikle kulaktan dolma bilgilerle, indirime girdi diye alınan ürünlerle cildi muhatap ettirilmemelidir. Cilde uygulanan leke ürünleri, anti aging ürünleri, ileri yaş ürünleri yüksek oranda yağlıdır. Bu ürünler cilt yüzeyinde birikme yapar. Her insanın güneşten korunması gerektiği gibi akneli hastaların bu duruma daha da özen göstermeleri gereklidir.

Akneli Ciltlere Uygulanabilecek Alternatif Ürünler

Cildi düzenli olarak temizlemek ve ciltte bulunan bakterilerden arındırarak akne oluşumuna engel olunabilir. Örneğin dışardan eve gelindiğinde bir tonik yardımıyla cilt temizlenebilir. Ayrıca sabun bazlı ürünlerle ciltteki yağ tabakası temizlenip arınma sağlanabilir. İçeriğinde sivilce yapmaz ibaresi bulunan makyaj malzemeleri ve kremler tercih edilmelidir.

Bu yazı 619 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

*

SPONSORLU BAĞLANTILAR