Antibiyotik içtikten sonra alkol alınırsa ne olur?

Antibiyotik ilaç
Paylaş
 

Alkol ile antibiyotiklerin aynı anda kullanılması sonucu oluşabilecek riskler nelerdir. Antibiyotik içtikten sonra alkol içilmesi zehirler mi? Alkol antibiyotik zehirlenmesi ve daha fazlası için makalemizin devamını okuyunuz.

Günümüzde sıklı kafalarda soru işareti oluşturan sorunlardan birisidir. Özellikle kış ayları ve yıl başı gecelerinde bu sorunun cevabını herkes merak etmekte ve tedirgin olmaktadır. Öncelikle alkol kullanmanın dinen yasak ve haram olduğunu hatırlatarak bir hadis ile makalemize başlamak istiyorum.

“İçki bütün kötülüklerin anasıdır”

“Her sarhoş edici özelliği olan madde içkidir,bütün sarhoş edicilerde haramdır” (Hz. Muhammet s.a.v)

Antibiyotik

Alkol ile antibiyotik içilmesi zehirler mi?

Uz. hekim Görüşü;

Bazı antibiyotikler karaciğerde enzimi olumsuz yönde etkileyebilmektedir. Karaciğerdeki bu enzim alkolü vücudumuzdan uzaklaştıran bir enzimdir. Bazı antibiyotiklerin kullanılması sonucu bu enzim bloke olmaktadır normal işini yapamaz hale getirmektedir. Böyle bir durumda alkol kullanan hastada, alkolle beraber antibiyotik kullanan hastada olumsuz hastalıklara vücut direncinin düşmesine sebep olur.

Alkolle alınamayan antibiyotikler

Doktorların en yaygın verdiği antibiyotiklerin çoğu alkolden etkilenmez. Fakat bazı istisnalar da var çoğunlukla deri, kemik, idrar yolları ve alt solunum yolları enfeksiyonlarında kullanılan ve etkin maddesi cephalosporin cefotetan olan antibiyotikler alkolün emilimini yavaşlatarak asetaldehit adı verilen maddenin vücutta artmasına neden olur. Bu ise bulantı, kusma, yüzde kızarma, baş ağrısı, nefes yetmezliği ve göğüs ağrısı gibi şikâyetlere yol açar.

Tinidazole, linezolid ve erythromycin etken maddeli antibiyotikleri kullanırken alkol alındığında ortaya çıkan yan etkiler öyle barizdir ki doktorlar bu konuda özellikle uyarıda bulunur.

Antibiyotik içtikten kaç saat sonra alkol alınabilir?

Alınan antibiyotiğin mili gramına değişiklik göstermektedir genelde doktorlar 12 saat geçmesi gerektiğini söylemektedir. Karaciğer problemi olan örneğin Hepatit A, B, C hastası olanlar kesinlikle alkol kullanmamalıdır.

Kısa açıklama;

Antibiyotik ile alkol kullanımı karaciğer enzimlerine zarar vermektedir bu neden den dolayı kesinlikle tavsiye edilmemektedir.

İçerikler ön bilgi amacıyla yayınlanmaktadır. İlaçların alkolle etkileşimleri olup olmadığını muhakkak kutuların üzerinden okuyarak, eczanıza veya doktorunuza sorarak bilgi edinmenizi tavsiye ederiz.

Bu yazı 1146 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

*

SPONSORLU BAĞLANTILAR