Bal Neden Bozulmaz

Bal-bozulurmu
Paylaş
 

Bal Neden Bozulmaz

Bal arılar tarafından üretilen harika bir besindir. Arılar çiçeklerden ve tomurcuklardan alınan özleri toplayarak ve bunları arılar kendi midesinde bir kimyasal reaksiyona uğratarak çok faydalı bir besin meydana getiriyorlar. Peki, bu bal neden bozulmaz? Açık veya kapalı bal kavanozları yıllar geçse bile aynı tatta aynı lezzette bozulmadan aynı şekilde kalır. Şöyle bir örnek vereyim yeni yapılan kazı araştırmalarında arkeologlar hiç bozulmadan duran balları bulmuşlardır. Peki, bu nasıl oluyor? Buzdolabınıza koyduğunuz herhangi sebze, meyve vs. birçok yiyecek bir süre unutulduğunda bile bozulmuş bir halde görürsünüz. Ama bal bunlar arasında ayrıcalıklı bir besindir.

Peki, Bu Nasıl Oluyor?

Yiyeceklerin içinde bulunan bakteriler o besinlerin içindeki şeker ve diğer vitamin, minarelerle beslenirler. Fakat bir süre sonra bunları atık olarak algılarlar ve diğer kimyasalları salgılarlar. Buda besinlerin renginde, kokusunda ve tatlarında farklılıklara yol açar.

Ama pek çok canlı gibi bakterilerinde hayatta kalmaları için suya ihtiyaç duymaları normaldir. Ama neredeyse tüm besinler içinde su barındırır fakat balın içinde neredeyse hiç su bulunmaz. Balın içinde su olmaması sebebiyle bakterilerin hayatta kalması ve uygun ortamın var olmasını engeller. Peki, yinede içinde azda olsa su var diyorsanız. Bunun cevabı ise şöyle ki o az miktardaki su bakteriler için yeterli olmadığı için bakterilerin oluşabileceği bir ortam sağlanmış olmuyor. Balın bozulması için bir sebep var bu ise bal dolu bir kavanozun kapağını açık bırakmak, nedeni ise bal havayla temasa girer ise bozulur. Fakat kapağı kapalı olan bir bal yüzyıllarca bozulmaz ve tüketilebilir.

Bu yazı 648 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

*

SPONSORLU BAĞLANTILAR