Bebeğin Cinsiyeti Ne zaman Belli Olur? 2015

ultrason ile cinsiyet tespiti
Paylaş
 

Hamilelikte bebeğin cinsiyeti ne zaman belli olur? Merak edenler için araştırdık sorularınızın cevabını bulabileceğiniz bir makale hazırladık bebeğin cinsiyeti ne zaman bellir olur?

ultrason ile cinsiyet tespiti

Hamilelik dönemlerinin ilk günlerinde anne ve babaların sürekli aklında olan sorulardan birisidir. Genelde hamilelik dönemlerinde sıklıkla etrafınızdaki insanlardan da duyabileceğiniz sorulardan birisidir. Erkek mi? Kız mı?

Öncelikle bebeğinizin cinsiyetini sağlıklı bir şekilde tespit edebilecek tek otorite doktorunuz olduğu için bu konuda doktorunuzun fikir ve önerilerini gözardı etmemelisiniz. Sağdan soldan duyduğunuz önerileri uygulamamanızı tavsiye ediyoruz.

Bebek cinsiyeti kaç gün sonra belli olur?

Aslında bebeklerin cinsiyetleri daha anne karnında yani gebe kalındığı anda belli olmaktadır. Ancak doktorların bunu ultrason gibi yöntemlerle tespit ederek size bildirebileceği süre değişmektedir. Zira anne karnında bebeğin bebek cinsiyetidetaylarının görüntülenmesi zorlaşabilmekte ve bu nedenle fiziksel olarak cinsiyet tahmini yapmak daha geç haftalara kalmaktadır.

Bebeğiniz 13. hafta civarında ulaştığı büyüklükle doktora cinsiyetini belli edebilir ancak her bebekte gerçekleşmeyen bu durum nedeniyle 16. veya 17. haftaya kadar beklemeniz gerekebilir. En net şekli ile bebeğin cinsiyetinin kesinleşmesi ise 20. haftaya denk gelmektedir ve bu noktada çok küçük bir yanılma payı mevcuttur. Bu nedenle farklı kontroller sırasında yeniden cinsiyetin kontrol edilmesini istemeniz halinde tespitte bir değişiklik olup olmadığını anlayabilirsiniz.

Erkek çocukların cinsiyetinin tespiti kızlara göre daha kolaydır ve hata payı düşüktür örneğin doktorunuz size ilk haftalarda erkek bebek için kız diyebilir kesin tanı konulmadıkça cinsiyete göre bebek eşyaları almamanızı öneririz.

Ultrason sırasında yapılan tespitlere ek olarak anne karnından alınan amnion sıvısı incelenerek veya diğer cerrahi tıp yöntemleri ile kromozom incelemeleri gerçekleştirilebilir. Bu yöntemlerle cinsiyet tam olarak belirlenebilir.

Evde bebeklerin cinsiyeti tespit edilebilir mi?

Evde cinsiyet tespit etmenizi sağlayan bazı testler şu anda mevcut ancak pek çok ülkede yasaklanan bu testlerin yan etkileri olabildiği için uzmanlar kullanımını tavsiye etmiyorlar.  Doktorlar tarafından kullanımı önerilmeyen ürünleri kullanmanız durumda bebeğinizi zarar verebileceğinizi unutmayınız.

Bu yazı 655 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

*

SPONSORLU BAĞLANTILAR