Dekorasyonun Tamamlayıcısı Halılar

Trend Renkte Halı Dekorasyon Modeli
Paylaş
 

Dekorasyonun Tamamlayıcısı Halılar

Esas olarak bakıldığında halıları iki grupta inceleriz. Bunlar el dokuması halılar ve makine halılarıdır. Makine halıları kendi içlerinde sadece kalite farkıyla pek çok çeşitlilik gösterebilir. El dokuma halılar ise kendi içlerinde antika, eski, değerli halılar ve yeni üretim halılar olarak iki grupta incelenebilir. Yeni imalatlar ise kullanılan malzemenin cinsine göre sınıflandırılır. Yeni halılarda kendi içlerinde öncelikle ipek yün ve pamuklu olarak ayrılırlar. En değerli olanı ise ipek halılardır. Bunun nedeni ise hem işçiliğinin hem de malzemesinin diğer hepsinden maliyetli olmasıdır.

Afgan Halıları

Afgan halısı deyince daha çok Pakistan’ da yaşayan ve Afgan göçmenlerince dokunan halıları algılarız. Bunlar saray halısı tarzında olmayıp genellikle göçmen tarzında olan ve genellikle yün ipliklerin kullanıldığı da görülmüştür. Daha çok bordo renklerin hakim olduğu halılardır. Daha geometrik desenlerin kullanıldığı görülmüştür.

Hereke Halıları

Kullanılan desenler belirlidir ve kaliteleri de belirlidir. Diğer birçok halı çeşitlerine oranla yüksek kaliteli halılardır. Yapılma sıklıkları ve detayların çokluğu ile diğer halılardan hem maliyet bakımından hem elde edilmesi bakımından oldukça farklıdır.

Trend Halı Dekorasyonu

Trend Halı Dekorasyonu


İran Halıları

Temel bazda saray tipi ve ilkel ve yöresel tarzda çalışılan halılar vardır. zaman içinde hep aynı desenleri renkleri ve ebatları tekrar edilmektedir. Uzun ömürlü olmamakla beraber değerli ve antika olan çeşitleri de bulunmaktadır.

Isparta Halısı

Dokuma sıklığı çok daha seyrek olan desenleri floraldir. Fiyatları son derece uygundur. Desenler oldukça detaylıdır.

Dekorasyonun Tamamlayıcısı Halılar Resimleri

Bu yazı 536 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

*

SPONSORLU BAĞLANTILAR