Dudak Makyajı Nasıl Yapılmalıdır

dudak-makyaji-
Paylaş
 

Dudak Makyajı Nasıl Yapılmalıdır

dudak-makyaji

Dudak makyajı yüz makyajının tamamlanmasını sağlayan en son aşamadır. Makyajın son temas noktası olan dudak makyajı, dudaklarınızın ve dudak kontürlerinizin belirginleşmesini sağlayarak, yüzünüze bir renk ve anlam kadar. Yüzünüze yaptığınız diğer makyajın renk tonlarına uygun bir renkle yapabileceğiniz gibi, farklı ve canlı bir renk kullanarak kontrast oluşturup yüzdeki tüm dikkatin buraya toplanmasını da sağlayabilirsiniz. Tercih tamamen size ve makyajdaki tutumunuza kalmıştır. Dudak makyajı nasıl yapılmalıdır için ruj seçimini , o gün giyeceğiniz giysinin tonlarına uygun bir tonda seçebileceğiniz gibi, yine kontrast oluşturmayı tercih ediyorsanız , giysi tonlarınıza aykırı ve tamamen ters bir renkteki ruju da kullanabilirsiniz. Dudak makyajı yüz makyajını tamamlayıcı bir unsur olduğu için, dikkatli ve itinalı yapılmalıdır. Başarılı bir dudak makyajı yapmak, hassasiyet ve bir o kadar da dikkat gerektiren bir konu olduğu için sizlere bu konuda yardımcı olabilmek için bir yazı hazırladık.

dudak-makyaji-nasil-yapilmalidir-1

Dudak makyajı yapımı

– Başarılı bir dudak makyajı için, dudaklarınızın pürüzsüz ve kadifemsi bir dokuda olması şart. Bu nedenle makyajınıza başlamadan önce yüz temizliğinizi yaparken dudaklarınıza ayrıca bir bakım yapmalısınız. Bir diş fırçası ile yüzünüzü yıkamadan önce dudaklarınızı 3 – 5 dakika kadar yumuşak hareketlerle fırçalayarak masaj yapın. Bu işlem dudaklarınızda bulunan ölü hücreleri uzaklaştıracak ve dudak dokusundaki kan dolaşımını hızlandıracaktır. Ayrıca doğal dudak kontürünüz de daha belirgin bir hale gelecek , bu da dudak makyajınızı yaparken size büyük kolaylık sağlayacaktır. İşlemden sonra biraz nemlendirici kullanarak dudaklarınızı nemlendirmeyi ihmal etmeyin.

– Dudak makyajı nasıl yapılmalıdır için ilk adım bir fondöten ya da kapatıcı ile dudak dokunuzu kapamaktır. Bu sayede doğal dudak kontürü belirginleşecektir. Ayrıca süreceğiniz rujun kalıcılığı da artacaktır. Dilediğiniz gibi bir dudak formu da oluşturmanıza yardımcı olacaktır. Bu uygulama ilk başta size biraz zor gelebilir. Ama avantajlarını deneyimledikçe avantajlarını fark edecek ve sürekli kullanacaksınız.

dudak-makyaji-nasil-yapilmalidir-

– Dudak makyajının ilk adımı tamamlandıktan sonra, sıra dudak kalemi ile dudaklarınızın formunu belirlemeye geldi. Dudaklarınızın dış hatları boyunca uzanan dudak çizgilerinizi dudak kalemi ile belirgin hale getirmelisiniz. Eğer dudak kalınlığınızdan memnunsanız, kalemi direk olarak dudak çizginizin hemen üzerinden sürebilirsiniz. Ama dudaklarınız ince ve daha kalın görünmesini istiyorsanız, doğal dudak kontürünüzün üzerinden değil de, çok az olmak kaydıyla, biraz dışından kalemle çizebilirsiniz. Bu dudak makyajı için kullanılan küçük bir hiledir. Dudak kaleminde renk seçiminde, dikkat etmeniz gereken nokta da, kullanacağınız rujdan sadece bir veya iki ton koyu bir renk kalem kullanmanız gerektiğidir.

– Dudaklarınızı dudak kalemi ile önce üst sonrada alt dudak olacak şekilde düzgün bir şekilde çizip, çerçeveleyin. Bir ton koyu renkli dudak kalemi ile de, bu kez sadece dudaklarınızın alt ve üst köşelerinin üzerinden bir kat daha geçin. Bu çizgiler bir önceki çizginin üzerinde olmalı. Altında veya dışında değil.

– Yine aynı dudak kalemi ile dudaklarınızın alt ve üst köşelerinin içlerini, kalemi bu kez bir ruj gibi kullanarak boyayın. Bu işlemi koyu renkli bir ruj kullanarak da yapabilirsiniz, ancak elinizde bulunan koyu renkli kalemi kullanmanız çok daha pratik bir yöntemdir.

dudak-makyaji-nasil-yapilmalidir

– Dudaklarınıza sürdüğünüz koyu rengi, dudak fırçası yardımı ile hafifçe dudaklarınızın ortasına doğru yayın. Yayma işlemi ile doğal bir renk geçişi sağlamış olacaksınız. Bu sayede dudaklarınızın kenarları koyu , ortaları da açık renk olacak, ve ışığı farklı tonlar farklı şekilde yansıtacağı için üç boyutlu bir dudak makyajı yapmış olacaksınız.

– Dudak makyajı nasıl yapılmalıdır, asıl öğesi olan ruj sürme işlemine geçebilirsiniz. Ne tipte ruj tercih ederseniz edin, ruju dudaklarınıza muhakkak bir dudak fırçası kullanarak sürün. Stick rujlardan kullanıyorsanız , fırçayı rujun ucuna değdirerek ruju fırçaya alabilirsiniz. Dudak fırçası ya da ruj fırçası olarak isimlendirilen bu aparatlar ile rujunuzu dudaklarınıza dilediğiniz gibi dağıtabilir ve gölgelendirme yapabilirsiniz. Fırça yardımıyla önce ortadan başlayıp yanlara doğru rujunuzu üst ve alt dudağınıza sürün.Dudaklarınızın kenar kısımları daha koyu, orta bölgeler ise nispeten daha açık olacak.

– Kullandığınız fondöten yada kapatıcıdan az miktarda fırçanıza alıp, alt ve üst dudağınızın tam ortalarına tampon yapar gibi sürün. Burada kullandığınız rujun renginin biraz daha açılmasını sağlayacaksınız.

dudak-makyaji-nasil-yapilir

– Son aşamada da yapmanız gereken dudaklarınıza biraz parlatıcı sürmek. Parlatıcı sürmenin amacı ise dudaklarınızın ışığı daha iyi yansıtmasını sağlamaktır. Burada da likit parlatıcıları daha başarılı oldukları için, kullanmanızı öneriyoruz. Likit formdaki parlatıcılar, sürdüğünüz rujun bozulmasına neden olmazlar. Parlatıcıyı dudak kenarlarında az, ortalarında ise daha yoğun kullanın. Dudak makyajı bu noktada bitti. Ama daha kalıcı olsun diyorsanız, çok az miktarda transparan pudra ile tampon yaparak bunu sağlayabilirsiniz.

Dudak Makyajı Nasıl Yapılmalıdır Resimleri

dudak-makyaji-nasil-yapilir-dudak-makyaji-nasil-yapilmalidudak-makyaji-nasil-yapilir-1dudak-makyaji-nasil-yapilmali-

Bu yazı 498 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

*

SPONSORLU BAĞLANTILAR