Ego Ve Öz Benlik

Ego-ve-öz-benlik
Paylaş
 

Ego Ve Öz Benlik

Her insanın kendi içinde her gün hatta hemen her dakika yaşadığı bir savaş bulunmaktadır. Bu savaş çoğu kez sevgi- nefret savaşı olarak adlandırılsa da bunun adı aslında öz benlik ve egosavaşıdır.  Ego kişinin öz benliği üzerine koyduğu, her zaman daha fazlasını isteyen, hiçbir zaman mutlu olmayan ve şikayet eden, insanları sevmeyen ve doğadan uzak bir yaşamın inşasını yapar. Ego bencilliğin bir göstergesidir ve bencil insan her zaman en iyi olmak ister.

Ego Ve Öz Benlik Farkı

Her zaman en iyi olmayı istemek kişisel gelişim açısından yapılan en büyük hata olarak karşımıza çıkar. Her şeyin en iyisine sahip olmak, en iyi olmak, hırs yapmak gibi konular,  azim ve başarıdan farklı durumlardır. Bu tarz düşüncelerin aslında kirli düşünceler olduklarını savunmak mümkündür.  Kişinin kendisi için en iyisini istemek yerine herkes için en iyisini istemesi vebunu içten bir şekilde yapması gerekir. Öz benliğin egoya baskınlığıbunu en kolay şekilde başarmanın tek yoludur. Kişisel gelişim bakımından belli bir aşamaya ulaşmış olan bir kişinin en iyisi olmaya, takdir görmeye, başarıları ve sahip oldukları için sevilmeye ihtiyacı yoktur.  Sadece kendisi için sevilmek ve takdir görmek başarıların en güzelidir.

Öz-benlik-ego
Öz Benliğiniz Size Neyi Öğütlüyor?

Öz benlik  kişiye her zaman kendi kendine yetebilirsin ve sen değerlisin diye öğütler. Kişi kendi iç sesini dinleyip bunu samimi bir şekilde kabullendiğinde hırsla ulaşmak istediği başarıdan çok daha fazlasını elde edebilir.

Bu yazı 577 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

*

SPONSORLU BAĞLANTILAR