Eşek Sütü ve Faydaları

Eşek-sütü-yararları
Paylaş
 

Eşek Sütü ve Faydaları

Eşek sütü birçok kişi tarafından bilinmeyen faydalara sahiptir. Öyle ki eşek sütü ülkemizde sık kullanılan bir besin maddesi değildir. Son zamanlarda biraz daha ismini duyurmaya başlayan bu sütün ticareti yurt dışında hatırı sayılır bir oranda yapılmakla birlikte ülkemizde de kullanımı gün geçtikçe artmaktadır. Ülkemizde eşek sütü ticaretine dayalı çiftlik oluşumu çok olmasa da üretilen sütün tamamı başta yurtdışına olmak üzere ticarette tüketilebilmektedir.

Eşek Sütünün Faydaları

Eşek sütünün faydaları arasında en hatırı sayılır olanı kanser tedavisine olan katkılarıdır. Eşek sütünün kanser hücrelerine karşı ne kadar faydalı bir besin olduğu uzmanlar tarafından kanıtlanmıştır. Bu sütün faydası sadece bununla da kalmamaktadır. Eşek sütü aynı zamanda astım hastalığının tedavisine yardımcı olmakta, bronşit hastalığının iyileşmesine katkı sağlamakta ve düzenli bir şekilde cilde sürüldüğü takdirde cilt hastalıklarının düzelmesine yardımcı olabilmektedir. Aynı zamanda ateş düşürücü, balgam söktürücü ve yağ yakıcı özelliği de bulunan eşek sütü zayıflamaya da oldukça fayda sağlamaktadır.

Anne Sütüne Çok Yakın

Bazı uzmanlar tarafından anne sütüne en yakın süt olarak eşek sütü olarak gösterilmektedir. İnek sütünün yaratmış olduğu alerjik etkiye sahip olmayan bu süt çocuklara rahatlıkla içirilebilmektedir. Ülkemizde hâkim olan inanıştan ötürü çok fazla rehavet görmeyen eşek sütünün kilo fiyatı da oldukça fazladır. Zira bir kilo sütün satış fiyatı ortalama 100 TL olarak belirlenmektedir.

Bu yazı 561 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

*

SPONSORLU BAĞLANTILAR