Kahvenin Tarihçesi

Kahve-tarihçesi
Paylaş
 

Kahvenin Tarihçesi

Etiyopya’da doğal bölgelerde yetişen kahve bitkisi, halk tarafından un haline getirilip ekmek yapılırdı. Eskiden sihirli meyve olarak adlandırılırdı. Sihirli meyve, meyvenin suyunun kaynatılmasıyla yapılırdı ve tıbbı ilaç olarak kullanılırdı. Zamanla kahve, Arap Yarımadası’na kadar yayılmıştır. 300 yıl süre ile Habeşistan’da içildi. 14. yüzyılda kavrulmaya başladı. Kavrulan kahve ezildikten sonra suyla kaynatılarak içildi. Kahve’yi ilk işleyen ve içen, Yemen’deki sufi tarikatıdır. Kahve başka yerlerede yayılmaya başlamıştır ve 1470 Aden, 1510 Kahire, 1511 Mekke’ye yayılmıştır. 1517 senesinde Yemen’de, Yemen Valisi , içtiği kahveyi İstanbul’a götürmüştür. Kısa zaman sonra saray mutfaklarında yerini almıştır. İstanbul’da evlere kadar yayıldı ve ilk kahvehane 1544 senesinde iki Suriyeli tarafından açıldı. İstanbul’daki Venedikli tacirler, kahveyi Venedik’e götürmüştür. İlk kahve tarımı, 1712 senesinde Endonezya-Cava’da başlamıştır.

Kahve Ağacı Hakkında

Kahve ağacının kokusu hoştur ve çiçekleri beyazdır. Dikildikten sonra 30-40 sene boyunca meyve vermektedir ve kirazı anımsatır. Kirazı anımsatan meyvenin içerisinde iki adet çekirdek bulunur. Ağacın uzunluğu yaklaşık 8-10 metredir. Kahve ağacı yaprakları sivri uçludur ve parlaktır. Düzenli yağış alan tropik bölgelerde yetişmektedir. İki kahve türünün tarımı yapılmaktadır. Bunlar; coffea ve coffea arabica’dır.

Kahvenin Etimolojisi Hakkında

Habeşistan’ın Kaffa yöresi, kahve ağacının ilk bulunduğu yer olarak bilinmektedir. Kahvenin arapça karşılığı ‘qagwah” demektir. Eskiden kahve, keyif veren içki olarak anılmıştır. 14. yüzyılda ise bugün ki anlamıyla tanışılmıştır.

Bu yazı 972 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

*

SPONSORLU BAĞLANTILAR