Neden Spor Yapmalıyız

Spor-yapmanın-yararları
Paylaş
 

Neden Spor Yapmalıyız

Teknoloji çağında yaşamanın getirdiği zorunluluklar sebebiyle insanoğlu artık çok fazla hareket etmemeye, sürekli bilgisayar ya da televizyon başında oturarak yaşamaya başlamış durumda. Bu tarz bir yaşam kalitesi de beraberinde çeşitli hastalıkları getirmektedir. Kalp ve damar rahatsızlıklarından obeziteye, hareket ve duruş bozukluklarından iç organlarımızdaki çeşitli hastalıklara kadar çoğu rahatsızlığın sebebi hareketsiz yaşam ve tükettiğimiz çoğu besinin organik olmamasıdır. Bütün gün ofiste kapalı kalarak bilgisayar başında çalışmaya mahkum edilmiş olabilirsiniz fakat sonrasında sağlığınız için spor yapmak dasizin elinizde.

Spor Yapmanın Yararları

Öncelikle, spor yapmaya başlamak için hiçbir yaşın geç olmadığını belirtmemiz gerek. 80 yaşında olsanız da yapacağınız ufak tefek egzersiz hareketleri daha kaliteli bir yaşam sürmeniz için yardımcı olacaktır. Fakat ileriki yaşlarınızda hareket etme ve çeşitli vücut fonksiyonlarınızda sorun yaşamamanız için yani spor yapmanın yararları konusunda olabildiğince fayda sağlamanız için daha erken yaşlarda spora başlamanızı tavsiye ediyoruz.

Spor-yapmanın-faydaları
Günlük Egzersizler

Spor yapabilmek için herhangi bir spor salonuna yazılarak saatlerce koşmanız ya da ağırlık kaldırmanız şart değildir. Oturduğunuz semtin çevresinde yapacağınız yarım saatlik bir yürüyüş, hatta herhangi bir rahatsızlığınız yoksa hafif tempo koşu da günlük spor ihtiyacınızı karşılayacaktır. Yaş, kilo ve sağlık durumlarınıza göre koşu ya da yürüyüşten sonra açma germe hareketleri de yaparak spor yapmaya başlayabilir ve zamanla temponuzu arttırabilirsiniz.

Bu yazı 485 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

*

SPONSORLU BAĞLANTILAR