Sabah erken kalkabilmek için yapılması gerekenler

Sabah erken kalkamk
Paylaş
 

Uyku düzensizliği geç yatmak

Çalışmayan insanlar genelde akşam gec yatar ve sabah geç kalkarlar gün ışığını kısa süre görürler yani gün ışığından faydalanamazlar diye biliriz. Geç kalkmak her açıdan insanların üzerinde olumsuz etkileri olur, sosyal hayattan uzaklaşırlar arkadaşlarından uzak kalır, sevdikleri ailesi ve yakınlarıyla bile daha az görüşme imkanı olur.

Geç yatmak aslında bir alışkanlıktır örneğin bir zamanlar akşam 12 den sonra film izlemek bana alışkanlık yapmıştı hergün mutlaka bir film izliyordum ve filmin bitmesi benim uyumam derken saat 3-4 leri buluyordu bu durum bir iki ay devam etti geç saatlerde uyanıyordum ailemle bir kahvaltı bile yapamıyordum, bu durum zamanla psikolojik sorunlar oluşturdu kendimi düzeltmem gerekiyordu uyku ilaçları içtim ama faydası olmadı bu huyumdan vazgeçemedim daha sonra başardım uyguladığım yöntemleri bu yazımda siz değerli okurlarımızla paylaşmak istedim;

Erken yatıp sabah erken kalkmak için neler yapabiliriz?

Uyku sorunlarıSabah erken kalkmak hem sağlık açısından hemde sosyal hayatınızın sağlıklı bir şekilde devam etmesi için önemli bir etkendir. Sabah erken kalkmak için yapılması gerekilen adımları şu şekilde sıralaya biliriz.

Akşamları aynı saatlerde yatın: Akşam hergün aynı saatte yatmaya özen gösterin sizi ne bir dizi nede bir filmin uyku düzenini bozmasına izin vermeyin akşam erken ve düzenli yatan sabah zorlanmadan istediği saatte kalka bilir.

Yatmadan önce geç saatlerde yemek yemeyin: Akşam yatmadan yemek yemek sağlık açısından ciddi problemlere neden olur aynı zamanda uykunuzun kaçmasına ve uyku düzensizliklerine neden olur ve bu neden en çok rastlanan uyku düzensizliğine sebep olan bir nedendir.

Yatmadan önce sigara içmeyin: Yatamadan önce sigara içilirse uykunuz kaçar ve enaz 1 saat daha geç uyumuş olursunuz eğer uyku düzeninizi bozmak istemiyorsanız kesinlikle yatmadan önce sigara içmeyiniz.

Yatmanıza yakın saçlarınızı yıkamayınız: Saçların yakınması uykunuzu kaçırır ve uyuyamazsınız geç uyursunuz ve geç kalkarsınız buda uyku düzensizliğine neden olur.

Kafein tüketimi çay kahve benzeri ürünler tüketmeyin: Akşam belirli saatlerde çay, kahve benzeri ürünler tüketmeyin uyku düzensizliklerinin başlıca nedenleri bunlardır diye biliriz.

Spor yapmak: Uyku düzensizliğinin ve erken kalkmanın tek doğal yöntemine spor diye biliriz, spor hem vücud direncinizi arttırır hemde erken uyumanızı sağlar.

Sabah erken kalkmak için mücadele edin: Sabah erken kalkmanıza engel ne varsa ortadan kaldırın alarmınızı yatarken uzanamayacağınız bir yere koyun alarımı kapatmak için yataktan kalkmak zorunda kalırsınız ve kalkınca bidaha yatmazsınız bunu denemelisiniz.

Bu adımları uygulayarak uyku düzeninizi sağlaya bilirsiniz erken kalkmak için zamandan tasarruf sağlamak için erken kalkmak zorundasınız kendi kendinize bazı maddeler oluştura bilirsiniz örneğin sabahları mükemmel bir kahvaltının hayalini kurun bu heycanla kalkın etkili bir yöntemdir.

Sağlıklı bir yaşam için uyku düzeninizi bozmayın vücudun istediği uykudan ne az nede çok uyuyun herkese sağlıklı mutlu günler dilerim.

Bu yazı 739 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

*

SPONSORLU BAĞLANTILAR