Sınav Çocukların Sonu Değildir

????????????????????????????????????
Paylaş
 

Sınav Çocukların Sonu Değildir

Her birey yaşam standardını yüksek tutmak ve bolluk içinde bir yaşam sürmek ister. Ancak bu yola giden tek yolun sınavlardan geçmediği gerçeğini unutmamak gerekir. Aksi halde sınav üzerine oturtulmuş hayatlar hem öğrencinin hem de ailenin psikolojisinde oldukça hasar verir. Sınav dönemi yaşayan bir öğrenci herhangi bir başarısızlık halinde hayattan kopmamalı ve bunu çevresinden samimi olarak hissetmelidir. Hiçbir birey sınavda başarısız oldu diye hayat boyu başarısızlıklar yaşamaz.

Sınav Umursanılmamalı Mıdır?

Elbette ki sınav döneminde oldukça hassas davranmak gerekir. Ama hassas davranılması gereken husus çok çalışılması gerektiği değil çalışma düzeniyle genel hayatın karmasının iyi oluşturulması gerektiğidir. Bu konuda hem okuldaki öğretmenlere hem aileye hem de öğrenciye çok iş düşmektedir. Bir öğrenci ileriki zamanlarını düşünerek bugününü heba etmemelidir. Aile ise dış bakılar uygulayarak durumu çıkmaz bir hale sokmamalıdır. Unutulmamalıdır ki sınav başarı göstergesi değildir.

Başarının Anahtarı Var Mıdır?

Bir öğrenci çok çalışırsa başarılı olur kavramı tamamen yanlıştır. Bir öğrenci yeterince ve gerekli yöntemlerle çalışırsa başarılı olur. Ona her zaman hadi ders çalış demek onu motive etmez aksine demotive eder. Öğrencinin sorunları dinlenilmeli ve göz ardı edilmemelidir. Ayrıca sınav dönemi en deli çağların yaşandığı dönemlere denk geldiği için duygusal değişikliklerin alıp başını gittiği zamanlarda gence zaman tanınmalı ve onun önemli bir birey olduğu hatırlatılmalıdır.

Bu yazı 793 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

*

SPONSORLU BAĞLANTILAR