Tırnak Soyulması Nedir

Tırnak-soyulması-nedenleri
Paylaş
 

Tırnak Soyulması Nedir

Tırnakların nemlilik oranıyla ters orantılı olan bir hastalıktır. Kırılgan bir yapıya sahip olan tırnakta yatay eksenlerde ayrışmalar görülür. Erkeklere nazaran kadınlarda 2 kat fazla rastlanan bir durumdur. Bazı meslek grupları içersinde görülme sıklığı oldukça fazladır örneğin hemşirelerde, kuaförlerde ve temizlik işçisi gibi ellerinde çok fazla ön planda olduğu iş alanlarında çalışan kimselerde bu hastalıkla da sık karşılaşılır.

Tırnak Soyulmasının Nedenleri

Tırnak soyulmasının en önemli nedeni tırnağın suyla aşırı temas etmesi ve ardından da kurulanmasıdır. Bu şekilde tırnak hem nem kaybeder hem de daha kırılgan bir hal alır. Mesleki etkenlerin başrolde oynadığı ise yadsınamaz bir gerçektir. Ayrıca beden yaşının ilerlemesiyle birlikte tırnaklarda olan su miktarı azalır ve daha kırılgan bir hale gelir. Ani mevsim değişiklikleri de tırnakların nem kaybetmesine yol açar.

Tırnak Soyulması Peşi Sıra Gelen Rahatsızlıklar

Nadir de olsa bazı hastalıkların da belirtisi olarak tırnak soyulmasıyla karşı karşıya kalınması durumu mevcuttur.  Bu hastalıklar ise tiroit bezi hastalıkları ve demir eksikliğidir. Ayrıca yemek düzeninde bozulmalar, şeker hastalığı, gut gibi hastalıklarda da tırnak soyulması görülebilir. Bazı deri hastalıklarında da görülebilir.

Tırnak-soyulması
Tırnak Soyulmasının Tedavisi

Bu konuda bir tedavi yapılması isteniyorsa en başta tırnakta oluşan kuruluğun ortadan kaldırılması gerekmektedir. Bunu da sabun ve suyla çok fazla temastan kaçınılmalı, kuru tırnağın kesilmemesi gerekir. Nemlendirici kullanılmalıdır.

Bu yazı 1660 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

*

SPONSORLU BAĞLANTILAR