Tırnak Uzatırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Tırnak-uzatma-yöntemi
Paylaş
 

Tırnak Uzatırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kültürümüzde tırnakların uzatılması alışılagelmiş bir davranış biçimidir. Fakat uzatma işlemini gerçekleştirirken dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. Her şeyden önce tırnakların sağlıklı ve dengeli bir şekilde uzayabilmesi için dengeli beslenmeye dikkat etmek gerekmektedir. Çünkü tırnakları oluşturan keratin yapısı besinlerden alınan demir, kalsiyum, oligoelementler gibi birçok temel besin maddesinin varlığına ihtiyaç duyar. Bu besinlerden eksik beslenildiği takdirde tırnaklar sağlıklı bir şekilde uzamayacaktır.

Uzayan Tırnakların Kullanımı

Günlük faaliyetlerde tırnaklar tornavida gibi açacak gibi çeşitli aletlerin yerine kullanımı söz konusu olursa yine tırnakların uzamasının önüne geçilmiş olur. Tırnaklar kolaylıkla kırılabilir. Dolayısıyla tırnakları fazla zorlayıcı sert davranışlardan kaçınmak gereklidir. Tırnakların aşırı sıcakta kalması, aşırı suyla temas etmesi, güneşte fazla kalması, tırnakların dayanıklılığını bozacak ve düzgün uzamasının önüne geçecektir. Bu tür davranışlardan kaçınılmalıdır.

Tırnak-uzatma-yöntemi
Tırnakların Bakımı

Tırnaklara günlük bakımlar yapmak, zaman ayırmak düzgün bir şekilde manikürünü sağlamak tırnakların düzenli uzamasına katkıda bulunacaktır. Bunun için her zaman bir tırnak makası ve törpünün bulundurulması kişinin işine yarar ve tırnaklarını kenardan ortaya doğru törpülemek onların mukavemetini artırır. Kolay kırılmasının önüne geçer. Tırnakları kemirmek gibi pek çok alışkanlıktan kaçınılması gerekmektedir. Bu alışkanlıklar bazı stres durumlarının habercisidir. Böyle bir durum söz konusu ise ilgili uzmanlardan yardım almak tırnakları korumaya katkıda bulunur hem de diğer psikolojik sıkıntıları bertaraf eder.

Bu yazı 677 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

*

SPONSORLU BAĞLANTILAR