Totemin Günlük Hayatta Kullanımı

Torem-yapma
Paylaş
 

Totemin Günlük Hayatta Kullanımı

Günümüzde her insan, yaptığı hareketin veya sözün ne olduğunu bilmeden totem yapmaktadır. Büyük bir sabırsızlıkla beklenen olayın gerçekleşmesi için uğur getirdiğine inanılarak yapılan hareketlerin tamamına totem denir. Afrika ve Orta Amerika ülkelerinde ise totemi bir inanç ve hayat tarzı haline getiren, ilkel kabileler bulunmaktadır. Bu kabileler düzenli olarak ayinler yaparak, gerçekleşmesini istedikleri olaylar için totem yaparlar. Bizim ülkemizde de değişik söz ve hareketlerden medet umularak, totem yapılan bazı olaylar bulunmaktadır.

Totemin Kelime Anlamı Nedir?

Totemin sözlük anlamı; alamet, hikmettir. Totemi yaşam tarzı veya bir din haline getiren ilkel kabilelerin, kutsal saydıklar bazı hayvanlar vardır. Bu hayvanlar onlar için değişik anlamlar ifade eder ve kutsal sayılan hayvanların neslinin devamı için büyük gayret gösterilir. Örneğin kartal; cesareti, kedi; sihir ve büyüyü, köpek; sadakati, Fil; güç zekâ ve sadakati, kaplumbağa; uzun bir hayatı ifade etmektedir. Totem inancına göre kutsal sayılan bu hayvanlar asla öldürülemez.

En Çok Hangi Şekilde Totem Yapılır?

Hareketlerle, düşüncelerle ve sözlü olarak yapılan totem çeşitleri bulunmaktadır. Bizim ülkemizde sınava giren talebelerin, uğur getirmesi için bir kolyeyi sınavda takması, maçlarda geride olan takımın taraftarlarının gol olması amacı ile maçı yarıda bırakıp çıkması ve 40 gün ne söylersen gerçekleşir düşüncesi ile gerçekleşmesi istenen olayın sürekli tekrar edilmesi gibi, bilinçsiz yapılan totemler bulunmaktadır.

Bu yazı 869 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

*

SPONSORLU BAĞLANTILAR