Yatak Çarşafları Ne Sıklıkla Değiştirilmeli

Yatak-çarşafı-değiştirme-zamanları
Paylaş
 

Yatak Çarşafları Ne Sıklıkla  Değiştirilmeli

Yorgun, yorucu kimi zaman stresli geçen bir günün ardından tertemiz yatağınıza uzanmak gibisi yoktur. Yatağınızın yumuşaklığını hisseder ve tüm vücudunuz rahatlar. Ancak bir sorun var ki, vücudunuzda gün boyu çeşitli dış etkenlere bağlı olarak biriken zararlı organizmalar vücudunuzdan yatak örtünüze siner. Bu tekrar ettikçe ise odanız daha basık bir hal almaya başlar. Bu nedenle çarşaf temizliği son derece önemli bir konudur.

Açıkça, yatak çarşaflarının düzenli bir şekilde yıkanması gerektiğini biliyoruz. Ancak bunu kaçımız uyguluyor ki?

1200 Kadın üzerinde gerçekleştirilmiş olan bir ankete göre, kadınların 31’i yatak çarşafını düzenli olarak 1 ayda iki defa yıkamaktadır. ’sı ise sadece ayda bir kere ve 32’si henüz hiç yıkamamış bile.

Yatak çarşaflarının düzenli bir şekilde yıkanmasının bir zorunluluk olduğunu öğrenmeliyiz. Bunun için özellikle temizliğe önem veren biriyseniz, yıkamayı ertelediğiniz her bir gün, yatak örtülerinizin kokmaya başladığını fark edebilirsiniz.

Yatak-çarşafı-değiştirme
Yatak Çarşafları Haftada 1 yada 2 defa yıkanmalıdır

İster bir nevresim takımı, ister düz bir çarşaf modeli kullanın fark etmez. Üzerinde uyuduğunuz yatak örtüsünü haftada en az 1 defa yıkamanız önerilmektedir. Hatta daha iyi bir temizlik için 2 defa da söylenebilir.

Yastık Kılıfları Yıkama Süresi

Yatak örtüsüyle birlikte yastık kılıflarını da yıkamayı unutmayın. Normalde yastık kılıfları için haftalık yıkama yeterli olacaktır. Unutmayın ki işten yorgun halde geldiğinizde kafanızı koyduğunuz yastığın kirlenmesi fazla zaman almayacaktır. Bu nedenle öncelikle saçlarınızı temiz tutmaya özen göstermeli ve özellikle yorgun geçen bir günün ardından duş alarak, saçlarınızı şampuan ile yıkadıktan sonra yatağınıza uzanmalısınız.

Yorganların yıkanması ise oldukça uğraştırıcı evet kabul ediyoruz. Ancak bunun için değiştirilebilir yorgan yüzlerini tercih edebilirsiniz. Bu sayede yıkama daha kolay olacaktır.

Bu yazı 661 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

*

SPONSORLU BAĞLANTILAR